australia-fire-grape-wine

Eylül ayından bu yana Avustralya, giderek şiddetlenen yangınlar sürüyor. Ülke genelinde görülen yangınlarda 24 can kaybı yaşandı ve neredeyse yarım milyar vahşi hayvanın öldüğü tahmin ediliyor.

Yangınlar, özellikle doğu ve güney kıyılarında görülürken son rakamlara göre, ülke genelinde 10.3 milyon hektardan fazla alan tahrip oldu. Avustralya Meteoroloji Bürosu, 2019’un hem Avustralya’nın en sıcak hem de en kurak yılı olduğunu doğruladı.


Avusturalya’daki yangın üzüm bağlarını da etkiliyor.
Wine Australia CEO’su Andreas Clark, orman yangınlarının şarap endüstrisi üzerindeki etkisini değerlendirmenin birkaç hafta alacağını söyledi.
Bununla beraber Wine Australia yangın haritalarını incelerken Avustralya’nın toplam bağ alanının yaklaşık % 1’inin, yani yaklaşık olarak 1.500 hektarlık bağ alanının alevlerden en fazla etkilenen bölgede olduğunu belirtti.

Yangından etkilenen üzümlerin çoğunluğu, Güney Avustralya’daki Adelaide Hills‘dedir ve üzümlerinin üçte birini, yani 1,100 hektarını kaybettiği belirtildi. Adelaide Hills’in yanı sıra Yeni Güney Galler‘de, özellikle Tumbarumba bölgesinde de üzüm bağları hasara uğradı.
Avustralya’nın ‘Prosecco‘ bölgesi olan Victoria’daki King Valley bölgesi için ise tahliye emri verildi.

Adelaide Hills’te 7.2 hektarlık üzüm bağı tamamen yok olan David Bowley, meşhur Vinteloper şaraplarının sahibiydi.

Vinteloper’in yaklaşık 6 km güneyinde, Tilbrook Estate‘ten James Edward Tilbrook, “Evimizde birkaç stok ve 48 şişe vintage şarabı haricinde hiçbir şey kalmadı.” dedi.


 

İlginizi çekebilir

Daha fazla Haberler

Yorumlar

Yorum kapalıdır.