Güney Kore firması Dal.komm, Robot Baristas’ın Erişimini Genişletti

Özel kahvenin robotizasyonu, Güney Kore kahve zinciri Dal.komm Coffee’den yeni bir robot barista sisteminin yayılmasıyla birlikte onlarca kol uzunluğunda arttı.

Şirket şu anda Kore, Singapur ve Malezya’da 45 perakende satış noktasında robot barista kiosklarına sahip. Hedeflenen rakamsa 200.

Dal.komm’un robot kolunun ilk yinelemesi yalnızca menü kiosk ve mobil uygulaması aracılığıyla içecek siparişlerini alabiliyordu ve kabiliyeti yalnızca birkaç içecek maddesiyle sınırlıydı. Yeni b; robotu – özellikle              b; eat2E olarak adlandırılan – Güney Kore’nin en büyük telekomünikasyon şirketi olan KT Corporation ile birlikte geliştirilmiştir.

Yeni model, aynı mobil uygulama aracılığıyla müşterilerle doğrudan iletişim kurabiliyor, ancak şimdi ses siparişi alabiliyor, içki önerebiliyor, müşterilerin sorularını cevaplayabiliyor ve hatta yoldan geçenlere kollarını sallıyor. Şirkete göre, Dal.komm robot barista, saatte 90 kahve bazlı içeceği biraraya getirirken, aynı anda 14 içecek hazırlayabilir. Kahveyi ve sütü yeniden doldurmadan önce yaklaşık 300 kahveli içecek hazırlayabilir.

B’nin direktörü; robot robot programı David Kang,yaptığı açıklamada; Dal.komm’un robot barista oyununda öncü olmaya istekli olduğunu söyledi. Şirket mevcut endüstriyel robotları alarak başladı ve bunları tam otomatik kahve makineleriyle birleştirdi.

Bir yıl içerisinde, insanlar b; eat ile etkileşime girebilmiş, sesli komutla ve çok katmanlı mobil uygulama yoluyla yemek yiyebilmişlerdir. b; eat, en son sürümde, her müşterinin içecek önerileri gibi çeşitli hizmetler sağlamak için siparişlerini analiz eden bir CCTV sistemi ve ses tanıma yazılımı uyguladı.

Kang, “Kore’de çok fazla soğuk içecek içilir, kahve içmeyen insanlar için meyve suyu ve çikolata içmek de popüler.” dedi.

B tarafından hazırlanan kahve bazlı içeceklerin tamamı, Dal.komm tarafından kavrulan ve Brezilya’nın Güney São Paulo yakınlarındaki yetişen bölgelerinden gelen dört ayrı kahveden oluşan bir karışım kullanmaktadır. Brezilya harmanı, İtalyan yapımı bir Petroncini davul kavurma makinesinde yaklaşık olarak Agtron renk ölçerdeki 55.6 değerine kavrulur. Şirket tarafından b;eatvisors,” olarak adlandırılan Dal.komm yöneticileri, b’nin her birini sarf malzemelerini doldurmak ve makineleri temizlemek için günde bir kez ziyaret etmekte. Makine ayrıca tanılamayı kendi başına çalıştırabiliyot ve kendi başına bazı rutin temizlik ve bakım işlemleri yapabiliyor.

New York Times’da yeni yayınlanan bir rapora göre, Güney Kore 10.000 imalat işçisi yerine kabaca 710 robotla robot teknolojisinde dünya lideri olarak yer aldı. Bununla birlikte, Güney Kore aynı zamanda Özel Kahve Birliği ve Kahve Kalitesi Enstitüsünden alınan rakamlara göre, dünyanın en yüksek sayıda özel kahve kafesi ve kişi başına düşen Q-grader’a sahiptir.

Şu anda robotlar ve insan kahve uzmanları arasında barışçıl bir birliktelik olabilir, ancak robot baristaların çoğalması, barista mesleği için en azından giriş düzeyinde daha iyi veya daha kötüsü için küçük bir varoluşsal tehdit teşkil etmelidir.

Dal.komm ölçeğinde faaliyet göstermemekle birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birkaç girişim, kafayı robotik kahve havuzuna taktı.

Yeni ortaya çıkan bu “uzmanlık” özel kahve perakendeciliği alanındaki ilk oyuncular arasında: San Francisco merkezli bir şirket olan risk sermayesi fonunda yaklaşık 17 milyon dolar alan San Francisco merkezli Cafe X ve Austin, Texas merkezli otomat markası Briggo; Bu yıl yolda iki yeni yüksek profilli havalimanı lokasyonu ile yedi lokasyona genişledi. Son zamanlarda, Truebird adlı yeni bir robot barista kiosk’u New York’a geçti.

Dal.komm bir gün b;eat’i ABD’ye tanıtmayı umuyor;  . Ancak şimdilik, şirket pahalı teknolojinin iç pazarda kullanımı konusunda çok daha rahat görünüyor.

Kang, “ABD’de kafe açmakla ilgili birçok soru sorduk,” dedi. “ABD pazarını bizden daha iyi anlayan şirketlerin, robotik olarak işletilen kafelerle işlerine aktif olarak devam etmelerini umuyoruz.”

İlginizi çekebilir

Daha fazla Haberler

Yorumlar

Yorum kapalıdır.