Budweiser, marka değerlendirme danışmanlığı şirketi Brand Finance tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre,Bud Light ile ilk kez dünyanın en değerli bira markası ünvanını ele geçirdi.

2018 Fifa Dünya Kupası sponsorluk kampanyasının başarısını takiben Budweiser’in marka değeri 2018’de % 6 artarak 7.5 milyar dolara ulaştı. Markanın bugüne kadarki en pahalı olan kampanyası, dünya çapında 3,2 milyar futbol taraftarına ulaştı ve Güney Afrika, Kolombiya, Çin ve Avustralya gibi pazarlardaki büyümeyi hızlandırdı.

Bununla birlikte, Brand Finance’e göre, hem Budweiser hem de Bud Light – AB InBev’in en önemli bira markaları – y kuşağında bira tüketiminin azalmasından dolayı, geçtiğimiz yıllara kıyasla marka değeri artışında bir yavaşlama görüldü.
China’s Snow, bu yılki Brand Finance Beers 25 sıralamasında en hızlı büyüyen marka oldu ve marka değerinde % 52 artışla 3.7 milyar $ ‘a yükselerek ilk sırada yer aldı.

Dünyada en çok satılan bira olan Snow, yılda 101.2 milyon hekto litre bira ile Budweiser’in satışının iki katından fazla satış yapmaktadır. Tarihsel olarak yalnızca Çin’de satılan marka, Heineken ve Molson Coors ile küresel satışa dahil olmak için bir dizi stratejik ortaklık kurdu.

Tsingtao (% 49 artışla 1.7 milyar $), sıralamada 9. Sıraya yükselerek en büyük artışa sahip oldu.

Brand Finance CEO’su David Haigh,

Bu yılın sıralamasında görebileceğiniz gibi, en yüksek marka değeri artışını gören Asya ve özellikle Çin bira markaları. Çin’de tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmış bira talebinin ve önümüzdeki yıllarda ortaya çıkan orta sınıf gelirinden daha fazla harcanabilir gelirin bir sonucu olarak şişirilmiş büyüme tahminleriyle birlikte, bu eğilimin devam ettiği görülüyor.” “Bu markalar Çin’in ötesinde yeni küresel pazarlara açılmaya başlarsa, kurulan Batı bira markaları için çok katı bir rekabet potansiyeli görebileceğiz.”

Bu arada, İskoç Craft bira markası BrewDog, 1.5 milyar dolarlık değer ile 19. Sıraya girdi. Şimdi 11 yaşında, marka hem yurtiçinde hem de yurtdışında yeni birahaneler ve barlar ile uluslararası pazarlarda iddialı bir büyüme planına giriyor.
BrewDog, geçen yıl otel işletmeciliğine olan baskısını duyurdu ve dünyanın ilk zanaat bira oteli olan DogHouse’un kapılarını açtı.

 

 

İlginizi çekebilir

Daha fazla Bira Dünyası

Yorumlar

Yorum kapalıdır.