coronavirus-photo

Coronavirüs salgınının içecek sektörüne etkileri görülmeye başlandı. Şu anda küresel olarak 20.000’den fazla kişide tespit edildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı 500’ü geçti. Çin’de bazı şehirler virüsün yayılmasını durdurmak için kapatıldı.

Devasa Çin pazarı, içecek şirketlerini ve tedarikçileri kesinlikle etkileyecektir. Henüz hasar tespiti yapılamamış olmakla beraber, Çin’deki en az 24  şehirde işletmeler 10 şubat’a kadar kapalı olacak.

Çin hükümetinin salgını kontrol etme çabaları çerçevesine üretimini durduran Diageo, Coca-Cola, Starbucks ve Carlsberg gibi endüstri devlerinden açıklamalar yapıldı.


Carlsberg: 10 Şubat’ta üretim devam edecek

Carlsberg’in Çin’de 25 bira fabrikasına bulunmakta ve 20 farklı bira çeşidi pazarlamaktadır. Bunların başlıcaları, BeerSmooth, Kronenbourg 1664, Brooklyn, Tuborg, Grimbergen ve Chongquing.

Carslberg CEO’su Cees ‘t Hart

Her şeyden önce, Çin ve halkı için çok üzücü bir durum. 10 Şubat’a kadar endüstrinin geri kalanı gibi Çin’deki üretim tesislerini kapattık. Çin hükümeti bildiğiniz gibi, bunu çok ciddiye alıyor ve bir dizi inisiyatif uyguluyor ve açıkça hükümetin virüsün yayılmasını durdurmayı başaracağını umuyoruz. Durumu yakından takip ediyoruz. Odak noktamız çalışanlarımızın güvenliği ve şu anda çalışanlar arasında herhangi bir enfeksiyon rapor edilmedi.
“Bulunduğumuz şehirlerin veya bölgelerin önemli bir kilitlenmesini görmedik, bu nedenle virüsün bulunduğu bölgelerin dışındayız. Gece eğlence mekanlarının tamamı ve restoranların % 50’sinden fazlası kapalı.
Özetle, Corona virüs salgınının içecek sektörüne etkileri olacaktır. Ocak ayında çok iyi bir başlangıç ​​yaptık, ancak şu anda herhangi bir tahmin yapmak hatta etkisini tahmin etmek çok zor. Durumun ne kadar sürdüğüne ve ne kadar yayıldığına bağlı. ”


Coca-Cola’nın Ofis ve fabrikalarI kapalı
Coca-Cola CEO’su James QuIncey;

Odak noktamız ilk olarak çalışanlarımızın güvenliği. İkincisi ise Çin hükümetini desteklemektir. Krizle başa çıkmalarına yardımcı olmak için tüm ihtiyaçlar konusunda Coke Vakfı aracılığıyla yardım etmek istiyoruz.
Kısa vadede etkinin ne olduğunu söylemek için henüz çok erken. Sonuçta, uzun vadede, yeniden dengelenecek.


Corona Bira’nın Şansı…

Salgın sırasında ‘Corona bira virüsü’ için arama motorlarında çokça arama yapıldı.
Koronavirüs salgını yayıldıkça “Corona birası” ve “Corona bira virüsü” aramaları arttı. Küresel olarak birçok kişi, marka bilinirliğinin de etkisiyle ‘corona’ kelimesini birayla ilişkilendiriyor gibi görünüyor. Bu durum hiç şüphesiz güçlü bir küresel marka olmanın istenmeyen bir tarafı.
Corona bira virüsü ’aramaları 20 Ocak’tan sonra ortaya çıktı.


“Corona” kelimesi, Latince’de taç anlamına gelir. Corona bira markasında, her şişede taç logosu görüntülenir.
Virüsün ismi de yüzeylerindeki taç benzeri sivri uçlardan geliyorr. Mevcut salgın 2019-CoV olarak daha doğru bir şekilde tanımlanırken, koronavirüs (teknik olarak soğuk algınlığından şiddetli hastalıklara kadar olan virüs ailesi) ismiyle anılmaktadır.


DIageo: ‘Bir etki olacak, ancak ölçeğinden emin değiliz’

Diageo, Çin’deki koronavirüs durumunu yakından izlediğini bildirdi.
Çin, son yıllara şirket için güçlü bir nokta. Çin’de satışlar 31 Aralık 2019’da sona eren altı ayda% 24 büyüdü.  Diageo büyüyen Çin beyaz içkiler kategorisinde anlamlı bir varlığı olan tek uluslararası içki şirketi olduğunu iddia ediyor.

DIageo CEO’su Ivan Menezez;

Çin’deki gelişen Coronavirus durumunu çok yakından izlemeye devam ediyoruz.” “Birincil kaygımız, çalışanlarımızın refahı ve durum geliştikçe mevcut tüm bilgi ve desteğe sahip olmalarını sağlamaktır. Performans üzerinde bir etkisi olacaktır. Ancak, bu noktada bunu ölçmek için henüz çok erken. ” dedi.


Starbucks, Şirketin en hızlı büyüyen pazarı için fren yapıyor

Starbucks, salgın dolayısıyla Çin’deki 2.000 mağazayı kapattı. Bu rakam ülkedeki satış noktalarının yarısını temsil ediyor.
Starbucks, Çin’de 4.300 satış noktasına sahip. Starbucks China, ‘Şirketin en hızlı büyüyen ve en stratejik uluslararası pazarı ve her 15 saatte yeni bir Starbucks mağazasının açılmaktaydı. Hedef, 2022 mali yılı sonuna kadar 230 şehirde 6.000 mağaza açmaktı.


 

 

 

İlginizi çekebilir

Daha fazla Haberler

Yorumlar

Yorum kapalıdır.