wine-shelve-phone-wine-bottles

İçki Firmaları E Ticarette Milyar Dolarlık Hatalar Yapıyor.

ABD’de 2019 yılında internet üzerinden 2.6 milyar dolar alkol satıldı. Ancak uzmanlar, bu rakamın milyarlarca dolar daha fazla olabileceğini vurguluyor.

2019 yılında ABD’de yapılan çevrimiçi alışverişlerde tüketiciler, likör mağazalarında 1.1 milyar, şarap mağazalarında 950 milyon, sanal marketlerde 295 milyon ve genel çevrimiçi alkol mağazalarında 265 milyon dolarlık satın alım gerçekleştirdi.


Büyüme %150

Geçtiğimiz yılda sanal marketlerde bira satışları %120, şarap satışları %100 ve alkollü içkiler %150’lik bir büyüme sağladı. Ancak hala alkol satışları marketlerin gelirinin %5’ini oluştururken sanal marketlerin gelirinin %1’inden azını oluşturuyor.

Market alışverişlerinin %10’undan fazlasının önümüzdeki dört yıl içinde çevrimiçi yapılması bekleniyor. Rapora göre çevrimiçi alışveriş yoluyla alkol satışlarının 2023 yılına kadar 3,7 milyar dolara ulaşması bekleniyor.


Radobank’a göre İçki Firmaları E Ticarette Milyar Dolarlık Hatalar Yapıyor.

Rabobank, alkolün çevrimiçi satışının ABD’nin 39 eyaletinde yasal olduğunu ancak sadece 30 eyalette aracı firma ile teslimat yapılmasının yasal olduğunu ve bunun satışları düşürdüğünü bildiriyor. Marketlerin çevrimiçi alkol satışını arttırmaya yönelik bir efor sarf etmemesi ise çevrimiçi alkol satışını zorlaştırıyor.

Rabobank;

E-ticaret satışlarındaki güçlü büyümeye rağmen çevrimiçi alkol kategorisinin penatrasyonu oldukça düşük derecede kalıyor. Sektör, alkol e-ticaretinin karşılaştığı zorlukları çözmek için önlemler almalı. Harekete geçmemenin ciddi sonuçları olabilir.” dedi.


Rabobank’ın hazırladığı rapor, DtC (Tüketiciye doğrudan satış) şaraplardaki e-ticaret satışlarının yenilikçi teknolojiye yapılan yatırımlardan ziyade daha iyi e-posta pazarlaması ve daha ucuz nakliye ile önemli ölçüde iyileşebileceğini öneriyor.

Rabobank’a göre çevrimiçi likör mağazaları dijital alkol satışlarının en büyük payını alsalar da, birçok kısıtlama ile baş etmek zorunda olan parçalamış bir kanal.

Çoğu sanal market, kendi web sitesi üzerinden alkol satıyor ve eyaletten çıktığımda yasadışı bile olsa siparişleri her yere gönderme seçeneği sunuyor.
Alkol fiyatları ise çevrimiçi alışverişlerde daha yüksek. Çevrimiçi alkol mağazalarının içerik, organizasyon ve dağıtım operasyonlarını iyileştirmeleri gerekiyor. Rabobank, yüksek kaliteli dijital tanıtımın ve daha iyi bir tüketici odaklanmasının alkolün e-ticarette hızlanmasını sağlamada çok fazla yol aldırabileceğini söyledi.

Raporun yazarı Bourcard Nesin;

Alkol markaları her yıl çevrimiçi satış fırsatlarında milyarlarca dolar kaybediyor. Milyonlarca tüketici ile dijital ilişkiler kurmak için kritik bir fırsatı kaçırıyorlar. Alkol şirketleri çevrimiçi ekosisteme etkin bir şekilde katılamıyorsa, e-ticaret, alkol markalarını tüketicilerinden ayıran bir sınır haline gelebilir.” dedi.


 

İlginizi çekebilir

Daha fazla E Ticaret

Yorumlar

Yorum kapalıdır.