İskoç Viski Damıtım Evi ziyaretleri 2 milyona ulaştı.

İskoç viski turizmi, 2018’de rekor sayıda ziyaretçi gördü ve ilk defa İskoç Viski Damıtım Evlerini 2 milyondan fazla kişi ziyaret etti.

Scotch Whisky Association (SWA) tarafından derlenen yıllık anket, ziyaretlerin yıllık% 6.1 ve 2010 rakamlarına göre % 56 arttığını ortaya koydu.

Ankette ayrıca, ziyaretçi merkezlerinde yapılan harcamaların% 12.2 oranında artarak 68.3 milyon £ ‘ya – 2017 yılına kıyasla 7.4 milyon £ ve 2010 yılına göre% 154 daha fazla olduğunu – bu da dünya standartlarındaki turizm merkezlerinde devam eden sanayi yatırımının bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Geçen yıl 20’den fazla farklı ülke, Almanya ve ABD ile en fazla İskoç Viski turisti sağlayan damıtım evlerini ziyaret etti. Fransa, İspanya ve Hollanda’dan ve Hindistan ve Çin’den gelen ziyaretlerin arttığı da bildirildi.

Toplu olarak damıtım evleri, İskoçya’da en çok ziyaret edilen üçüncü cazibe merkezi olmaya devam ediyor.

Scotch Whisky Derneği Genel Müdürü Karen Betts, “İskoç Viski damıtma tesislerinin ziyaret edilebilecek popüler yerler haline gelmesinden memnunuz.

“Damıtım tesislerine artan ziyaretçi sayısı, genel olarak İskoçya’da turizmdeki büyümeyi yansıtıyor ve İskoçya’ya gelen insanlar yerel el sanatlarımızı görmek ve yerel yiyecek ve içeceklerimizi deneyimlemek istiyor.

“Ama aynı zamanda İskoç Viski hakkındaki merakını da yansıtıyor. Bugünün tüketicileri, en sevdikleri karışımların ve maltların nasıl yapıldığını anlamak, deneyimlemek, onları yapan insanlarla tanışmak ve İskoçya’nın güzel manzarasını görmek istiyor.

Karen Betts;

“Viski turizmindeki büyüme, İskoçya’nın kırsal ekonomisinde de önemli bir rol oynuyor; otellerde daha fazla konaklama, restoranlarda daha fazla rezervasyon ve yerel işletmeler için daha fazla müşteri, yerel halkın  gelişmesine yardımcı oluyor.”

“Endüstri, müthiş ziyaretçi olanakları yaratmak için çok yatırım yaptı. Bu yatırım, tüketim vergisindeki son düzenlemelerin yarattığı daha istikrarlı vergi ortamı ile desteklenmiştir. Hükümetin, kamu hizmetlerini finanse etmek için elde edilebilecek gelirleri artıran ve sektörün dünya standartlarında ziyaretçi çeken yerlerine yatırım yapmaya devam etmesine yardımcı olan bu politikayı sürdüreceğini umuyoruz. İçki fabrikaları, ziyaretçilerin İskoç Viski’yi yaratan, farklı bir yere dayanan zanaatlarını görebilecekleri hızlı tempolu etkinlikler sunuyor.” dedi.

Kabine Kültür, Turizm ve Dış İlişkiler Sekreteri Fiona Hyslop MSP anket sonuçlarını memnuniyetle karşıladı.

Fiona Hyslop;

“Viski turizm sektörümüze çok fazla ilgi duyduğuma sevindim, 2018’de toplam harcama% 12,8 artarak 68 milyon sterlinin üzerine çıktı ve Scotch viski damıtma tesislerine 2 milyondan fazla ziyaret yapıldı.”

“Turizm kilit sektörlerimizden biri ve ziyaretçi merkezleri ve damıtma tesisleriyle ilgili harcama ve işler ekonomimizi, özellikle de daha uzak kırsal alanlarda artırıyor.”

“İskoçya’daki yatırımlarla, Edinburgh’daki yeni Johnny Walker, Falkirk’teki Rosebank ve Highlands’daki Brora gibi büyük firmalardan viski turizm sektörüne destek gelmesi gerçekten heyecan. İskoç Hükümeti, turizm teklifimizi artırmak ve daha fazla insanı damıtım merkezlerimizi ziyaret etmeye teşvik etmek için Scotch Whisky Association gibi ortaklarla birlikte çalışmayı taahhüt eder. ”

İskoçya Dışişleri Bakanı Rt Hon David Mundell;

Viski endüstrisinin İskoç turizmine çok önemli bir katkı sağlamaya devam etmesi harika. Bu, büyük ölçüde, mükemmel turizm merkezlerine yatırım yapmaya devam eden endüstrinin bir sonucudur.

“Bugünün rakamları, muhteşem manzarada İskoçya’nın damıtma mirası hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen birçok ziyaretçiyi ağırlayan İskoçya’daki topluluklar için gerçek bir destek.

“İngiltere Hükümeti’nin son yıllarda viski endüstrisini desteklemek için çok çaba sarf ettiğini, alkollü içeceklerin vergi desteği düzenlemesine devam etmesine de çok sevindim” dedi.

İlginizi çekebilir

Daha fazla Ağır Alkoller

Yorumlar

Yorum kapalıdır.