Uluslararası Ticaret Departmanı (DIT), dünya çapındaki İrlanda viskisinin satışlarının son 10 yılda% 300’den fazla arttığını bildirdi.

İrlanda Viski Birliği’ne göre, özellikle Kuzey İrlanda viski damıtma tesislerinin, 2020 yılına kadar 12 milyon dokuz litrelik kasayı iki katına çıkaracağı tahmin edilen İrlanda viskisinin büyümesini artırmaya yardımcı olduğu için övgüde bulunuldu.

Uluslararası ticaret sekreteri Dr. Liam Fox MP, “Geçen ay [Mayıs] Balmoral Show’da Old Bushmills Distillery ile tanıştım ve şirketin ihracat emellerinden etkilendim. Kuzey İrlanda için ekonomik refah düzeyine katkıda bulunan ve İngiltere’nin yüksek kaliteli yiyecek ve içecek konusundaki küresel itibarını korumasına yardımcı olan daha fazla damıtma tesisi görmekten memnuniyet duyuyorum.”

“Artık İngiltere’nin uluslararası bir ekonomi departmanı var – Uluslararası Ticaret Departmanı (DIT) – İngiliz işletmelerinin daha önce hiç olmadığı kadar yurtdışında başarılı olmalarına yardımcı oldum, bu yüzden Kuzey İrlanda’da daha fazla işletmeyi ürün ve hizmetlerine olan küresel talepten yararlanmaya çağırıyorum.”

DIT, Belfast, Londonderry, Warrenpoint ve Coleraine gibi limanlardan AB dışı ülkelere yapılan ihracatın 2018 yılında 25.6 milyon £ olduğunu belirtti.

Güney Afrika, İrlanda viskisi için en hızlı büyüyen AB dışı pazar olup, ihracat 2018’de 17.6 milyon sterlin olurken önceki yıla göre% 27.8 arttı. Küresel talebin artmasına yardımcı olmak için Avustralya, Kenya, Meksika, Norveç, Tayvan ve ABD’nin de dikkatleri çekildi.

Kuzey İrlanda Yiyecek ve İçecek Birliği genel müdürü Michael Bell şunları söyledi: “Kuzey İrlanda her zaman birinci sınıf damıtım fabrikaları için büyük bir üne sahiptir. Sektördeki artan yatırım ve inovasyonun yanı sıra küresel talebin artması, küresel ölçekte gelişmekte ve büyümektedir.

“Bu, yerel üreticilerimiz için heyecan verici fırsatlar sunuyor. Bushmills’in genişleme planları yerel ekonomi için çok olumlu bir gelişme ve şirketin dünya çapındaki İrlanda viskisi için roket talebinden yararlanmasını sağlayacak.

“Kuzey İrlanda’nın yiyecek ve içecek şirketleri ürünlerinin yaklaşık% 80’ini ihraç ediyor, bu nedenle gelecekte kilit ihracat pazarlarımızla iyi ticaret ilişkilerini sağlamlaştırmak sektör için çok önemli.

“Bu hayati sanayiye gelecekte büyümek ve gelişmek için en iyi şansı verilmesini sağlamak için üyelerimiz adına hükümetle birlikte çalışmaya devam ediyoruz.”

Yeni damıtma tesisleri de İrlanda viskisi kategorisinin popülerliğini artırmaya yardımcı oluyor, dedi. DIT, Eski Bushmills, Echlinville, Rademon Estate ve Boatyard Distilleries ile her yıl 120.000’den fazla ziyaretçi alıyor. Bu sayının “yakın gelecekte” 200.000’e yükselmesi bekleniyor.

Bu yılın nisan ayında, Avrupa Komisyonu İrlanda viskisini, Irish Cream ve İrlanda poitini ile birlikte coğrafi bir gösterge olarak onayladı.

İlginizi çekebilir

Daha fazla Ağır Alkoller

Yorumlar

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir