Arkeologlar yakın zamanda Mısır’da Kahire’nin kuzeyindeki Nil Deltası’ndaki bir alanda, 2000 yıllık antik şarap depoları ortaya çıkardılar.

Şarabı muhafaza etmek için iklim kontrollü olarak görünen bu odaların içinde arkeologlar ayrıca madeni para, şarap yapımında kullanılan diğer kaplar ve diğer seramik eşyaları da buldular.

Odalar, daha önce yapılan kazılarda kısmen ortaya çıkarılan daha büyük bir şaraphane kompleksine bağlandı. Bu son kazı sırasında toplanan kanıtlara dayanarak, uzmanlar, yakınlarda  binlerce yıl önce şaraphane çalışanlarını ve ustalarını barındıran ilave binalar olabileceğini belirtti.

Şaraphane, 4. yüzyıldan beri süren Greko-Romen döneminde, Mısır’ın kuzey sahilinde bulunan Beheira vilayetinde yirminci yüzyılın başlarında ortaya çıktı. Bu süre zarfında, Nil Deltası’nın bu bölgesi, Mısır MOA’daki eski Mısır eserleri başkanı Ayman Ashmawy’nin Mısır’daki en iyi şaraplardan bazılarını üretmesiyle ünlendi.

Yeni gömme depolama odalarını oluşturan duvarlar kalındı ​​ve kerpiçten inşa edilmişti; bazı yerlerde, duvarlar farklı boyutlarda kireçtaşı döşemeler içeriyordu. Bu bina tekniği muhtemelen odanın soğutulmasına ve depolanan şarabın sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı oluyordu. Mısır’daki Eski

Eserler Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri.

“Yüzyıllara yayılan sikkelerin yanı sıra günlük faaliyetlerle ilişkili bir dizi fırın ve çeşitli seramik eserleri bulunmuştur”

Arkeologlar ayrıca, bir zamanlar bir binanın duvarlarını kaplamış olabilecek boyalı kırıkların yanı sıra zemini süsleyebilecek bir mozaik tabakanın parçalarını da buldular.

Ashmawy,

Bu dekoratif unsurların, şaraphane kompleksinde başka bir binanın varlığını ima ettiğini gösteriyor, muhtemelen orada çalışan insanlar için bir yerleşim bölgesi.”

İlginizi çekebilir

Daha fazla Haberler

Yorumlar

Yorum kapalıdır.