Bazı bölgelerde bazı üzüm türlerini yetiştirme olanağını zaten etkileyen iklim değişikliği, bitkilerin hastalıklara ve küflere karşı daha hassas olmalarına neden oluyor.
Deutsche Welle, Almanya’nın Riesling’i ile tanınan Moselle bölgesinde, bu sorunun, çiftçilerin mücadele etmek amacıyla daha fazla böcek ilacı kullanmasına neden olduğunu bildirdi.

Atmosferdeki fazla sera gazı, suların derecesini arttırırken; Avrupa ve ABD daha sık yağmur ve daha yüksek nem görmeye başladı.
Yüksek sıcaklıklar üzümlerin olgunlaşma sürecini hızlandırırken, nem onları zararlı böceklere, küf ve bazı hastalıklara daha hassas hale getirdi.

En fazla ilaçlama gerektiren,
Sauvignon Blanc, Chardonnay, Pinot Noir ve Riesling gibi Avrupa’ya özgü şarap üzümleri, aynı zamanda hastalıklara karşı bağışıklığı en düşük olan üzümlerdir.

Böcek ilacı kullanımını yasaklayan organik etiketin popülaritesine rağmen, Alman Çevre Ajansı’nın verilerine göre Almanya’da 2010’dan bu yana, çiftliklerde sentetik kimyasal böcek ilaçlamalarında %90 lık bir artış, gübreleme ürünlerinde ise çiftlik başına 9 kiloluk bir artış görüldü. Aynı zamanda her yıl yaklaşık 9 kilo bitki koruma ürünü kullanan ortalama bir çiftlikte artış gördü.

Pestisitlerin şişelenmeye hazır şarapta ne ölçüde bulunduğuna dair çok az araştırma yapılmış olmasına rağmen, 2013 yılında yapılan bir Fransız araştırması, Fransız şaraplarının çoğunun en az bir böcek ilacı içerdiğini öne sürdü.
Şarap üreticileri, değişen yeni iklim koşullarına daha dayanıklı olan ve daha az bilinen yerli üzüm çeşitleriyle deneme yapmaya devam ediyor. Ancak bu yerli üzümlü yeni ürünler müşteriler arasında yeterli ilgi görmemektedir.

Kaynak: The Drinks Business, Eleanor Field

 

 

 

İlginizi çekebilir

Daha fazla Çevre

Yorumlar

Yorum kapalıdır.