Teeling, markanın yeni Dublin merkezli damıtımevinde oluşturulan ilk viski ekspresyonu olan Single Pot Still’i piyasaya sürdü.

Eylül ayının sonunda piyasaya sürülen Single Pot Still, geleneksel bir Dublin Pot Still’de %50 unmalted spring barley ve %50 malted barley reçetesi kullanılarak hazırlandı.

Soğutmasız filtrelenmiş ve %46 ABV’de şişelenmiş Teeling Single Pot Still, “tarçın, greyfurt, krema ve kavrulmuş badem aromalarına” sahip.

Teeling’e göre, Single Pot Still ilk kez beyaz biber lezzetini sunuyor; kamkatlar, şeftaliler ve krem, bir miktar balın olgunlaşmasına yol açıyor ve devamında “baharat ve koyu esmer şekerinin tatlılığı” ile sek bir sonuç veriyor.

2015 yılında, Teeling Whisky kentte 125 yılın ardından açılan ilk damıtımevi oldu ve başkentte uzun süredir devam eden viski damıtma geleneğini yeniden canlandırdı.

Yeni Single Pot Still viski, yeni damıtımevinde üretilen ilk viskidir ve Dublin’deki Irish viski damıtmasının altın çağına geri döndüğüne işaret ediyor.

Bar Convent Berlin’de söyleşi fırsatı bulduğumuz Teeling Whiskey’in Kurucu Ortağı ve Satış – Pazarlama Direktörü Stephen Teeling;

2012 yılında Teeling Whiskey’i başlattığımızda hayalimiz, Dublin’in eski viski damıtma görkemini yeniden restore etmekti. Yeni ticari damıtımevinde %100 damıtılacak ilk ticari sürümümüzü piyasaya sürmek bu canlanmayı tamamladı ve inanıyoruz ki bu Dublin’deki yeni bir viski damıtma rönesansının başlangıcı olacak.”

 

 

 

 

İlginizi çekebilir

Daha fazla Ağır Alkoller

Yorumlar

Yorum kapalıdır.