uzum kizi duziko kamyon
Üzüm Kızı Duziko

Fermente üzüm şırasının, bakır imbiklerde damıtılmasıyla elde edilen Duziko, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında ortaya çıkmış ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar üretilmişti.

üzüm kızı duziko labelDönemin en revaçta Duziko markalarından biri olan Üzüm Kızı, içeriğiyle olduğu kadar dönemin artdeco tarzının çizgilerini taşıyan özgün etiketi ve ambalajı ile de nam salmıştı. 19. yüzyıl sonlarında bir Alman sanatçı tarafından yaratılan Üzüm Kızı illüstrasyonundan hayata geçirilen etiketinde, bir üzüm salkımı üzerinde oturan Üzüm Kızı resmedilmişti.


Yeniden Doğuş
Üzüm Kızı Duziko Afiş

Zaman geldi, Üzüm Kızı üretimi sona erdi ve tarihin yaprakları arasında yerini aldı. Ta ki, EFE firması bu mirası tekrar canlandırıncaya kadar. Tutkulu ve özenli bir ürün geliştirme sürecinin ardından, özgün tarifi ve yenilenen ambalajı ile Üzüm Kızı Duziko yeniden karşımıza çıktı. Etiket ve ambalajının orijinalliği korunarak; günümüz kokteyl dünyasının modern ve dinamik çizgileriyle buluşturan Üzüm Kızı, üzerinde yaşadığımız bu coğrafyanın bir mirası olarak geri dönüyor.


AMBALAJ TASARIMI DÜNYA DEVİNDEN…duziko bottle duziko şişe

Üzerinde yaşadığımız toprakların kültürel bir mirası olarak tamamen Türk sermayesi ve ustalığıyla üretilen içkinin ambalajı konusunda ise global bir ajanstan destek alınmış. Dünyanın en önemli ambalaj tasarım ajanslarından biri olan Claessens, Üzüm Kızı’nın orijinal etiket ve şişe çizgilerini modern ve dinamik bir tarzla yorumlayarak bugünkü halini ortaya çıkarmış.

Claessens’i sektör profesyonelleri olarak çoğumuz tanımasak da her gün dokunduğumuz Bombay Sapphire, Bacardi, Jagermeister, Disaronno, Baileys ve daha birçok şişede bu ekibin imzası var.

Premium içkilerde tercih edilen mantar tıpa ve Üzüm Kızı figürünü pırıltılı bir şekilde günümüze taşıyan canlı ve metalize kapak ile kaliteden ödün vermeyen Efe, Üzüm Kısı markasını global pazarlarda hakettiği gibi premium segmentte konumlandıracak gibi görünüyor.


SADECE ÜZÜM, EGE ÜZÜMÜ…

Doğru okudunuz, Duziko sadece üzüm içeriyor. Fermente edilen taze Ege üzümlerinin daha sonra bakır imbiklerde damıtılması sonucu üretiliyor. %37.8 alkol oranına sahip Üzüm Kızı Duziko, barmenlerin repertuarında bize ait bir kokteyl içkisi olarak yerini almaya hazır


BİZ DE VARIZ…üzüm kızı duziko tonik

Üzüm Kızı Duziko sek tüketilmesinin yanı sıra dengeli ve karışımlarla bütünleşen bir kokteyl içkisi olarak karşımıza çıktı. Global piyasada kokteyl trendi patlamasına takipçi olarak katılan ülkemiz bu ciddi yatırımla kokteyl dünyasında artık biz de varız diyebilir.

Türk barmenler artık yurtdışına gideceklerinde oradaki meslektaşlarına kokteyl üretebilecekleri atalarımızdan kalan bir geleneği götürebilecekler.


Özgür Ayata’nın Duziko Tadım Notu;Üzüm Kızı Duziko

Burunda hoşa giden bir aromatik karaktere sahip Üzüm Kızı Duziko, damakta belirgin narenciye ve egzotik meyve tatlarını hissettiriyor.

Gövdeli bir dokuya sahip Üzüm Kızı’nın kadifemsi yumuşak bir bitişi var.

 

 


Üzüm Kızı.Aralık ortasından beri Türkiye’de raflarda. KKTC’ye gelmesi için bir süre daha beklememiz gerekecek

Özgür Ayata

ozgur.ayata@jiggermagazin.com

 

İlginizi çekebilir

Daha fazla Duziko

Yorumlar

Yorum kapalıdır.